Jak ustawić łóżko w sypialni?

Sen jest bardzo ważna czynnością, od której zależy nasze samopoczucie oraz zdrowie. Z tego też względu kluczowym aspektem jest, aby w jak najlepszy sposób zadbać o nasz odpoczynek. Podczas snu nasz organizm się regeneruje, nabiera nowych sił i tym samym zyskuje niezbędną energię, która przekłada się następnie na efektywną pracę. Dlatego też bardzo ważnym jest, abyśmy odpowiednio zadbali o nasz sen. W jaki sposób możemy tego dokonać? Pierwszym krokiem jest odpowiednia aranżacja sypialni i prawidłowe ustawienie łóżka w sypialni. Sprawdźmy jak to zrobić!

Łóżko w sypialni feng shui

Na początku opowiedzmy trochę na temat feng shui. Jest to starożytna chińska praktyka, która ma na celu osiągnięcie pełnego porozumienia między przestrzenią, a naturą. Praktyki te posiadają bardzo wielu zwolenników, którzy dostosowują do nich każde pomieszczenie w swoim domu, wierząc, że pomoże im to w osiągnięciu pełnej harmonii. Zasady feng shui w sypialni, a więc pomieszczeniu służącym do regeneracji, w dużym stopniu odwołują się do ustawienia łóżka. Zgodnie z nimi nasz mebel powinien zostać ustawiony w takim miejscu, aby jego zagłówek znajdował się przy ścianie. W ten sposób uzyskamy dostęp do łóżka z trzech stron, co uznawane jest za najbardziej korzystne. Kolejnym elementem jest to, aby łóżko nigdy nie było ustawiane naprzeciwko drzwi, ani bezpośrednio pod oknem. Istotne jest również to jaki rozmiar łóżka do sypialni jest odpowiedni. Zgodnie z chińskimi zasadami łóżko powinno być przynajmniej o 30 cm dłuższe niż osoba, która będzie na nim spać. Zasady te są wyłącznie wskazówkami, a to czy powinny znaleźć zastosowanie w Twojej sypialni zostawimy już wyłącznie Twojej ocenie. My z kolei przedstawimy teraz rozwiązania bardziej praktyczne, które nie zawsze są jednak zgodne z feng shui w sypialni.

Łóżko w sypialni – jak ustawić żeby było praktycznie?

Odchodząc od chińskich tradycji, zastanówmy się jak jeszcze możemy ułożyć nasze łóżko, aby wyglądało estetycznie, a zarazem pozostało praktyczne. Jeśli kierujemy się wyłącznie względami praktycznymi możemy ułożyć łóżko pod oknem, jednak warto wówczas zadbać o to, aby nasz mebel nie utrudniał nam dostępu do okien. Pamiętajmy, że przynajmniej raz na jakiś czas będziemy musieli umyć nasze okna, a wtedy dobrze żeby łóżko nie stanowiło dla nas problemu. Częstym pytaniem, które pojawia się w kontekście łóżka przy oknie jest to, czy lepiej spać nogami czy głową do okna? I w tym przypadku, biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej łóżko ustawiony jest zagłówkiem w stronie okna, naturalną i najwygodniejszą pozycją będzie spanie głową do okna. W nieco większych sypialniach lub pomieszczeniach, które służą nam wyłącznie do snu możemy również ustawić łóżko na środku sypialni. To, co prawda zabierze nam nieco przestrzeni i sprawi, że sypialnia stanie się wizualnie mniejsza, jednak ułatwi nam dostęp do łóżka, zwłaszcza gdy mówimy o łóżku małżeńskim lub dwuosobowym. W takich sytuacjach dostęp do łóżka z każdej strony będzie zdecydowanie najwygodniejszym wyborem. Dodatkowo pozwoli nam to na dobranie szafek nocnych i ustawienie ich po obydwu stronach łóżka.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Wspomnieliśmy o łóżku w dużej sypialni, więc teraz sprawdźmy jak powinno się ustawić łóżko w małej sypialni. W tym przypadku najbardziej odpowiednimi wydają się być dwa ustawienia. Pierwsze z nich to łóżko na ścianie, a więc postawione wzdłuż ściany, na której nie znajdują się drzwi ani okna. Jednak rozwiązanie to jest najlepsze w przypadku łóżka jednoosobowego. Jeśli mówimy o małej sypialni i łóżku małżeńskim, wówczas najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest ułożenie łóżka pod oknem.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Innym rodzajem sypialni, która może sprawić nam niemałe wyzwanie jest sypialnia wąska. W niej również możemy napotkać problem z ustawieniem łóżka. Jednak i tutaj najlepiej sprawdzą się zaproponowane już wcześniej pomysły, takie jak ustawienie łóżka na ścianie lub postawienie go na środku, zagłówkiem w stronę okna. Nawet jeśli nasza sypialnia jest bardzo wąska to możemy ułożyć łóżko w tej pozycji i może uda nam się zmieścić jeszcze szafkę nocną.

Sprawdź łóżka sypialniane i więcej pomysłów na ich ustawienie!

Chcesz poznać jeszcze więcej wskazówek na to jak ustawić łóżko w sypialni? A może już wiesz jak zaaranżować swoje pomieszczenie i teraz szukasz już tylko odpowiedniego mebla? W obydwu przypadkach serdecznie zachęcamy do sprawdzenia oferty łóżek do sypialni ze sklepu Meble Kukułka! Znajdziesz tam wysokiej jakości łóżka tapicerowane, w tym łóżka tapicerowane z pojemnikiem lub łóżka bez pojemnika, łóżka drewniane do sypialni, a także wiele innych. Odkryj pełen asortyment i zaplanuj aranżacje sypialni razem z nami już dziś!