Jak wyprać kanapę?

Meble wypoczynkowe to przedmioty, które znajdują się w każdym mieszkaniu i domu. To na nich odpoczywamy po ciężkim dniu, relaksujemy się po pracy lub łapiemy chwilę wytchnienia po powrocie do domu. Jeśli jednak chcemy, aby nasza kanapa spełniała swoje zadania przez długi czas niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Regularne pranie kanapy, a także jej odkurzanie sprawi, że mebel ten przez długi czas będzie zachwycał swoim wyglądem i pozostanie użyteczny na wiele lat. Pozostaje jednak pytanie – jak wyprać kanapę? Odpowiedź na to, a także inne pytania dotyczące mycia kanapy znajdują się poniżej!

Pranie tapicerki kanapy

To w jaki sposób zabierzemy się do prania kanapy zależy od materiału, którym pokryty jest nasz mebel oraz od rodzaju zabrudzenia. Zacznijmy od podstaw, a więc kurzu i okruchów. W tym celu warto regularnie odkurzać kanapę, dzięki czemu usuniemy z niej wszystkie drobne zanieczyszczenia i nie dopuścimy do tego, że odkształcą się one na powierzchni mebla. Odkurzanie to czynność, którą należy wykonywać zarówno w przypadku czyszczenia kanapy skórzanej, tapicerowanej czy materiałowej. Jeśli jednak nasza kanapa zabrudzi się już w większym stopniu, wówczas warto sięgnąć po mokrą ściereczkę. Ponadto do prania kanapy możemy wykorzystać proszek do prania lub płyn do naczyń – obydwa te środki odświeżą powierzchnię materiału i powinny poradzić sobie z mniej wymagającymi plamami. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do czyszczenia i mycia kanapy z większej plamy, często polecanym rozwiązaniem jest woda z odrobiną sody oczyszczonej. W każdym z tych przypadków powinniśmy myć kanapę za pomocą okrężnych ruchów, w taki sposób, aby nie rozcierać plamy na większą powierzchnię. Bardzo istotną kwestią jest także to, aby używana przez nas ścierka czy gąbka nie była zbyt mokra, ponieważ wtedy możemy jedynie pogorszyć sytuację.

Tłusta plama, a pranie kanapy samemu

Teraz wyobraźmy sobie pewną sytuację – wracasz do domu zmęczony, chcesz jak najszybciej usiąść w kanapie i nieco się zrelaksować. Bierzesz ze sobą talerz z obiadem i nagle… kawałek mięsa spada wprost na kanapę, na której pozostaje tłusta plama od oleju. Co teraz? Zwykła, nawilżona ściereczka nie pomaga, plama nadal jest widoczna – jak sobie z nią poradzić? Jednym z domowych sposób na pranie kanapy z tłustych plam jest wykorzystanie talku lub mąki ziemniaczanej. To nie żart! Wystarczy, że jeden z tych produktów rozprowadzisz na plamie i odczekasz kilka minut. Następnie wystarczy usunąć mąkę lub talk i przetrzeć plamę wilgotną ścierką lub gąbką. Jednakże w przypadku tłustych plam na tapicerce dużą rolę odgrywa czas. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na skutecznie usunięcie zabrudzenia.

Środki do prania kanapy

Jeśli nie jesteś do końca, co do domowych sposób mycia kanapy to możesz sięgnąć po specjalistyczny środek do prania kanapy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które skutecznie radzą sobie z przeróżnymi rodzajami zabrudzeń. Pamiętaj jednak, aby wybierać odpowiedni środek do materiału, z którego wykonana jest Twoja kanapa. W końcu pranie i czyszczenie kanapy tapicerowanej różni się od mycia kanapy skórzanej! Jeśli natomiast wolisz zawczasu zabezpieczyć Cię przed zabrudzeniami i plamami to mamy dla Ciebie świetną propozycję!

Kanapy z tkaniny plamoodpornej

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja kanapa przetrwa długie lata i uniknie nieprzyjemności związanych z zabrudzeniami, to warto postawić na kanapę z tkaniny plamoodpornej. Dzięki temu rozwiązaniu czyszczenie i pranie kanapy stanie się banalnie proste, a Twój mebel będzie odporny na wszelkiego rodzaju plamy, zanieczyszczenia czy zachlapania. Zainteresowany? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę kanap plamoodpornych ze sklepu Meble Kukułka! Znajdziesz tam niezwykle bogaty asortyment, zarówno kanap z tkaniną plamoodporną, jak i klasycznych kanap tapicerowanych i innych. Sprawdź całą ofertę już teraz!