Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic. Na prośbę o sprzątnięcie pokoju najczęściej dostajemy odpowiedź ” zaraz”, „później”, które nigdy nie nadchodzą.

Wiosenne porządki, święta, urodziny, czy nowy rok szkolny są źródłem motywacji, aby gruntownie posprzątać pokój dziecka. Chyba żadne inne pomieszczenie nie jest takim polem bitwy o sprzątanie i organizację.

W jaki sposób pomóc dziecku zorganizować i posprzątać pokój?

Wypróbuj te 8 prostych strategii organizacyjnych, aby pozbyć się bałaganu i uporządkować pokój dziecka.

1. Dostosuj meble do dziecka

Twoje dziecko inaczej patrzy na świat niż Ty. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Spójrz na pokój dziecka z jego perspektywy. Patrz na jego pokój z takiej wysokości, z jakiej ono patrzy na swoją przestrzeń. Widok może Cię zaskoczyć.

  • Meble do salonu, czy sypialni dla dorosłych nie sprawdzą się tak dobrze w pokoju dziecka, czy nastolatka.
  • Szuflady komody bez uchwytów trudno otwiera się małymi dłońmi. Drzwi przesuwne szafy ściskają palce i przeskakują na szynach, gdy są otwierane od dołu.
  • Drążki na wieszaki są zbyt wysoko umieszczone dla małego dziecka, dlatego nie może do nich sięgnąć. Tradycyjne pudełka z zabawkami to istna plątanina przedmiotów.

Rozwiązanie:

Aby zorganizować pokój dziecka, rozwiązania muszą być dla niego dostosowane. W przypadku młodszych dzieci drzwi szafy muszą być łatwo otwierane przez ergonomiczne uchwyty.

Drążek na rzeczy wiszące musi być w zasięgu dziecka, a wieszaki dostosowane do jego ubrań. Używaj otwartych pojemników na poziomie podłogi do przechowywania zabawek oraz plastikowych koszy na przechowywanie skarpet i bielizny. Opracuj prostą codzienną listę kontrolną do sprzątania. Aby zorganizować pokój dziecka, dostosuj go do wieku i umiejętności dziecka.

2.Angażuj dziecko w urządzanie pokoju

Oprzyj się pokusie, aby sprzątać i urządzać pokój dziecka. Zaciśnięte zęby i groźby o utrzymywaniu czystości w pokoju nie dotykają źródła problemu. Zamiast tego spójrz na proces organizacji, jako działanie edukacyjne i skup się na dziecku. Profesjonalna organizatorka Julie Morgenstern, autorka “Organizowania od środka” zaleca, abyś zauważyła w swoim dziecku doradcę organizacyjnego.

Dziecko podpowie ci co działa, a co nie, co powoduje problemy i dlaczego nie może się zorganizować. Gdy zaangażujesz swoje dziecko w ten proces, masz większą szansę na opracowanie strategii organizacyjnej, który ma dla niego sens. W ten sposób dziecko lepiej zrozumie logikę organizacji i utrzyma pokój w czystości.

3.Sortuj, przechowuj i upraszczaj

Pokoje dziecięce są zwykle niewielkie i często dzielone z rodzeństwem. Nie mają też wbudowanych schowków. Na dodatek w tym pomieszczeniu można znaleźć rzeczy z innych pokojów, za małe ubrania, zabawki, którymi nikt się nie bawi.

Tym sposobem dziecko nie może się zorganizować, gdy szafa jest zapchana zbędnymi rzeczami, a zabawki zajmują każdy centymetr dywanu.

Rozwiązanie: sortuj, przechowuj i upraszczaj!

  • Sortuj:

Poza sezonem przechowuj ubrania w innym pomieszczeniu, a za małe rzeczy oddaj potrzebującym. Zniszczone zaś wyrzuć do śmieci.

  • Upraszczaj:

Czy Twoje dziecko naprawdę nosi te 30 koszulek, które piętrzą się w szufladach i na półkach? Usuń nadwyżkę ubrań, aby szafa pozostała przejrzysta i schludna.

  • Przechowuj:

Zabaw się z dzieckiem w urządzanie biblioteki zabawek. Używając dużego, plastikowego pojemnika lub nawet worka na śmieci, powierz mu wybór zabawek, które znajdą się w “bibliotece“.

Przechowuj pojemnik w miejscu dla niego niedostępnym, a gdy znudzą mu się dotychczasowe zabawki, zanurkujcie w ”biblioteczce“, by na nowo odkryć frajdę ze starych zabawek. Opisz karton lub worek wg. jego zawartości.

To doskonałe rozwiązanie, by zaoszczędzić pieniądze na zakup nowych zabawek oraz pozbycie się zagraconej przestrzeni.

Starsze dzieci mogą korzystać z wyższych półek w szafie, aby “przechowywać” rzeczy nieużywane na co dzień.

4.Segreguj i kontroluj

Pudełka z zabawkami i otwarte półki nie są miejscem do przechowywania rzeczy dzieci, szczególnie tych drobnych elementów. Aby zorganizować zabawki obierz strategię: “Segreguj i kontroluj”. Używaj plastikowych pojemników, pudełek po butach, aby posegregować rzeczy. Przed schowaniem zabawek posortuj je wg. typu i wielkości. Pojemniki pozwalają rodzicom kontrolować liczbę zabawek.

5.Ułatwiaj odkładanie

Najważniejszą zasadą dotyczącą optymalnego urządzania pokoju dziecka jest ułatwianie odkładania rzeczy na swoje miejsce. Na przykład układanie książek w pojemniku pionowo, aby dziecko mogło swobodnie przeglądać zawartość biblioteczki bez wyciągania wszystkich elementów zanim dokona wyboru. W ten sposób odłoży książkę na miejsce wkładając ją na przód pojemnika.

6.Organizuj od dołu do góry

Spójrz na pokój z perspektywy dziecka i zacznij organizować od dołu do góry. Najczęściej używane zabawki i ubrania powinny znaleźć się na niższych półkach, w dolnych szufladach i na podłodze. Wyższe poziomy przeznacz dla rzadziej używanych przedmiotów.

W ten sposób dziecko będzie miało łatwy dostęp do ulubionych zabawek i ubrań. Ułatwi to również odkładanie rzeczy na swoje miejsce.

7.Naklejaj etykiety

Naklejanie etykiet na szafki oszczędzają czas na szukanie miejsca dla danego przedmiot i jest doskonałą zabawą dla dzieci. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze czytać, wydrukuj proste etykiety graficzne dla małych dzieci.

Grafika skarpetek, koszulek, lalek lub klocków pomagają przypomnieć dziecku, gdzie powinny znajdować się przedmioty. Ułatw odczytywanie starszym dzieciom, używając dużych etykiet tekstowych.

Umieść etykiety wszędzie: wewnątrz i na zewnątrz szuflad, na krawędziach półek, na pojemnikach do przechowywania. Potraktuj to jako grę “Dopasuj etykietę” i baw się razem z dzieckiem.

8.Buduj codzienne nawyki

Po gruntownym sprzątaniu i organizacji pokoju dziecka, bałagan przychodzi szybciej, niż można się tego spodziewać. Zarówno dla dziecka, jak i rodzica jest to frustrujące, gdy ich pokój jest czysty i poukładany, a wszystko wraca do normalnego bałaganu.

Pomóż dziecku zatrzymać ten cykl, wprowadzając codzienną rutynę układania rzeczy.

  • Poranne nawyki – ścielenie łóżka, wrzucanie ubrań do kosza na pranie.
  • Wieczorne nawyki – szykowanie ubrań i przygotowanie do snu, odkładanie zabawek do pojemników i na półki. Budowanie rytmu sprzątania pokoju dziecka, pozwoli nabrać mu odpowiednich nawyków, które utrzymają przestrzeń w porządku.

Meble do pokoju dziecka w sklepie Meble Kukułka

Aby Twoja pociecha mogła utrzymać porządek w swoim pokoju potrzebuje przestrzeni do przechowywania swoich zabawek, ubrań i innych przedmiotów. Co za tym idzie, potrzebuje różnego rodzaju mebli do pokoju dziecięcego. Szeroki asortyment mebli do pokoju dziecka znajdziesz w ofercie naszego sklepu Meble Kukułka! Sprawdź regały dla dzieci, półki do pokoju dziecięcego oraz inne meble dla dzieci i odmień wystrój pokoju swojego dziecka już dziś!