Rozmiar telewizora a odległość w salonie

Jaką powierzchnię powinien mieć mój dom, żeby pasował do mojego telewizora? Jeśli możesz zadać sobie takie pytanie to gratulujemy, ale niestety nie wszyscy możemy sobie na to pozwolić.

Jednak mamy dobrą wiadomość! Garść praktycznych porad jaki rozmiar telewizora wybrać do salonu, pomoże dokonać ci optymalnego wyboru.

Jaki rozmiar i rozdzielczość ekranu wybrać?

Pamiętaj, że telewizory mierzone są po przekątnej ekranu, a nie ramy telewizora. Czyli 42 – calowy telewizor mierzy 42 cale od rogu do przeciwległego rogu ekranu.

  • Weź pod uwagę rozdzielczość telewizora. Dlaczego? Otóż, im wyższa rozdzielczość tym bliżej telewizora możesz usiąść, nim zauważysz piksele na ekranie.
  • Oznacza to, że możesz usiąść bliżej telewizora w technologii 4K (3840 x 2160 p) niż telewizora HD (1080 p). To ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rozmiaru ekranu. Spowodowane jest to tym, że nie musisz wybierać dużego telewizora, by wypełnić pole widzenia bez utraty jakości (widocznych pikseli).

Piksel (zbitka angielskich słów pics (skrót od pictures) i element), pel – najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora, telefonu), drukowanego (w technice druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparatu cyfrowego, skanera). (źr. Wikipedia)

Rozmiar telewizora a odległość

 

Wielkość telewizora HD (1080p) a odległość?

Zapamiętaj współczynnik 2:1. Oznacz to że aby otrzymać bezpieczną odległość, powinieneś pomnożyć wielkość telewizora razy 2.

Przykład: Jeśli planujesz zakup 50 calowego telewizora HD to idealne miejsce będzie odległe o 100 cali ( przyp. 1 cal = 2,54 cm), czyli ok 2,5 m.

Telewizor w salonie na szafce RTV

Wielkość telewizora 4K a odległość?

Jeśli zamierzasz kupić telewizor w technologii 4, formuła nieco się zmienia. Tutaj przelicznik wynosi 1,5 : 1, co oznacza, że idealna odległość kanapy od telewizora to 1,5 rozmiaru ekranu.

Przykład: Jeśli planujesz zakup 50 calowego telewizora 4K to idealne miejsce będzie odległe o 75 cali ( przyp. 1 cal = 2,54 cm), czyli 190 cm.

Pamiętaj, że celem jest zobaczenie obrazu, a nie pikseli. Jednak większość z nas woli siedzieć z dala od telewizora. Eksperymentuj z wielkością telewizora!

Niezależnie od tego, czy kupujesz telewizor dla swojego domu, czy dom dla telewizora, możesz teraz znaleźć idealną odległość oglądania.

4K – wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu do powszechnie używanej rozdzielczości Full HD oraz dziewięciokrotnie większą od High-Definition. (źr. Wikipedia)

Kobieta przed telewizorem

Wielkość pokoju a pozycja telewizora

Przemyśl, w jakim pomieszczeniu będzie stał Twój telewizor. Prawda jest taka, że tak długo, jak meble w pomieszczeniu nie są na stałe przymocowane do podłogi, a jesteś skłonny je przestawiać – masz pewną elastyczność w zakresie zakupu telewizora.

Pojawia się również pytanie, czy masz zamiar ustawić telewizor na dołączonym stojaku, czy też użyć uchwytu ściennego, aby go zawiesić. Korzystanie z podstawy dołączonej przez producenta, dzięki której ustawisz telewizor na szafce RTV, spowoduje skrócenie odległości od punkt, z którego będziesz patrzeć.

Pamiętaj, aby uwzględnić zarówno głębokość podstawy telewizora, jak i szafkę, na której planujesz go ustawić. Niektóre telewizory mają stosunkowo wąskie podstawy, a niektóre szersze, co znacznie odsuwa je od ściany.

Kolejnym aspektem jest montaż telewizora na ścianie, co może znów oddalić ekran od miejsca, w którym będziesz siedzieć. Wszystko zależy od rodzaju uchwytu i jego grubości.

Najlepszy kąt patrzenia a montaż telewizora

Kąt patrzenia to kolejny ważny czynnik przy zakupie telewizora do salonu. Idealna sytuacja to taka, w której telewizor umieszczony jest na wysokości oczu, ale nie większym niż niż 15 stopni w górę lub w dół oraz nie większym niż 40 stopni w lewo lub prawo.

Jeśli siedzisz pod ostrym kątem do telewizora, na ekranie może pojawić się zniekształcony obraz.

Większość producentów podpowiada, pod jakim maksymalnym kątem patrzenia możesz oglądać telewizję bez utraty jakości obrazu.

Czytaj więcej >>> Kolor ścian w salonie w 2022 r. – jak pomalować, by mieć modny salon?

Jaką szafkę pod telewizor wybrać? Kup szafkę RTV w Meble Kukułka!

Optymalna wysokość szafki pod telewizor to 50 – 60 cm, jednak pozostaje jeszcze kwestia jej długości. Tutaj za optymalne uznaje się, by nie była krótsza niż telewizor, a jego rama nie wychodziła poza korpus szafki RTV. Jeśli szukasz zatem najlepszej szafki RTV pod telewizor, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu Meble Kukułka! Na naszej stronie znajdziesz wysokiej jakości szafki RTV – sprawdź i kup wymarzony mebel do swojego salonu już dziś!

Skorzystaj z naszej ściągi rozmiarów telewizorów.

Wymiary telewizorów  w centymetrach

Wymiary telewizorów w centymetrach