Jak usunąć długopis i marker z kanapy? Skuteczne sposoby na uporanie się z plamą

Długopis to jeden z tych rzeczy, które potrafią sprawić nam niemałe kłopoty, zwłaszcza jeśli zdarzy się, że spadnie na naszą ukochaną kanapę. Plama długopisu na tkaninie potrafi wyglądać nieestetycznie i być trudna do usunięcia. Ale nie martwcie się! W tym artykule podpowiemy Wam kilka skutecznych sposobów, jak poradzić sobie z tym problemem, nawet jeśli kanapa jest wykonana z delikatnych tkanin, takich jak welur czy aksamit.

Sprawdź najlepsze meble w naszym sklepie meblekukulka.pl

Plama z długopisu na kanapie – przygotowanie przed czyszczeniem

Zanim przystąpicie do usuwania plamy, zalecamy wykonanie próby na niewidocznym miejscu kanapy, aby upewnić się, że używane środki nie uszkodzą tkaniny. Możecie to zrobić na spodzie poduszki czy na niewidocznym obszarze za oparciem.

Czym zmyć długopis z kanapy?

Gdy na naszym ulubionym meblu zobaczymy plamę po długopisie, pierwszą myślą jest zdecydowane działanie. Ale zanim przystąpisz do akcji, zastanów się, czym możesz bezpiecznie zmyć długopis z kanapy. Unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogą zniszczyć tkaninę. Wybierz delikatniejsze opcje, takie jak:

 • Woda z mydłem – Spróbuj najpierw delikatnie zwilżyć plamę wilgotną ściereczką z odrobiną mydła lub płynu do naczyń. Delikatne pocieranie może z łatwością usunąć powierzchniową warstwę plamy.
 • Alkohol izopropylowy – Ten środek to doskonały wybór, jeśli długopis pozostawił na kanapie uporczywą plamę. Nasącz bawełnianą ściereczkę alkoholem i delikatnie przetrzyj miejsce zabrudzenia.
 • Sól i ocet – Roztwór soli i octu to świetne rozwiązanie dla plam po długopisie na tkaninach plamoodpornych. Skorzystaj z 1 łyżeczki soli i 1 łyżeczki octu zmieszanych w filiżance wody. Zastosuj delikatnie na plamę.
 • Preparaty do usuwania plam – Istnieje wiele komercyjnych preparatów do usuwania plam, które są skuteczne dla różnych rodzajów plam, w tym długopisu. Znajdź produkt odpowiedni dla tkaniny Twojej kanapy i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Jak sprać długopis z kanapy?

Czasami samo przetarcie plamy nie wystarcza, a trzeba podjąć bardziej zaawansowane kroki, takie jak pranie kanapy. Oto kroki, które warto podjąć, aby sprać długopis z kanapy:

 • Sprawdź instrukcje producenta – Przed przystąpieniem do prania, upewnij się, że jak oraz czy Twoja kanapa może być prana. Zwróć uwagę na metkę z instrukcjami prania lub wątpliwości skonsultuj się z ekspertem.
 • Pranie ręczne – Jeśli kanapa jest wykonana z delikatnej tkaniny, najlepiej jest zastosować pranie ręczne. Użyj łagodnego detergentu, który nie uszkodzi włókien, i delikatnie wmasuj go w plamę.
 • Pranie maszynowe – Jeśli tkanina kanapy jest odporna na pranie w pralce, użyj programu dla delikatnych tkanin. Zaleca się stosowanie specjalnych płynów do prania, które skutecznie usuwają plamy.

Czym zmyć marker z kanapy?

Jeśli Twoje dziecko lub ktoś inny przypadkowo użył markera na kanapie, nie ma powodu do paniki. Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tej plamy:

 • Chusteczki nawilżane – Jeśli marker został użyty niedawno, spróbuj delikatnie przetrzeć plamę chusteczką nawilżaną. Upewnij się, że nie używasz chusteczek zawierających substancje, które mogą uszkodzić tkaninę.
 • Sok cytrynowy – Sok cytrynowy jest naturalnym środkiem, który może pomóc w usunięciu plamy po markerze. Nanieś niewielką ilość soku na plamę i delikatnie przetrzyj ją.
 • Roztwór spirytusu – Podobnie jak w przypadku długopisu, spirytus może być skutecznym środkiem do usunięcia plamy po markerze. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem przetestować roztwór na niewidocznej części kanapy.

Jak usunąć mazak z kanapy?

Mazaki to kolejny wróg nienagannej kanapy, ale nie daj się zrazić. Oto, co możesz zrobić, aby pozbyć się plamy po mazaku:

 • Nawilżona ściereczka – Zacznij od delikatnego przetarcia plamy wilgotną ściereczką. Często to wystarczy, aby usunąć świeżą plamę.
 • Ocet i woda – W przypadku trudniejszych plam po mazaku, przygotuj roztwór z połowy wody i połowy octu. Nanieś go na plamę, a następnie delikatnie przetrzyj.
 • Specjalistyczne środki – Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo uporczywą plamą, warto skorzystać z profesjonalnych środków do usuwania plam. Wybierz preparat odpowiedni dla tkaniny kanapy.

Jak zmyć długopis, mazak czy marker z kanapy?

Nie ważne, czy masz do czynienia z długopisem, markerem czy mazakiem na kanapie – z odpowiednimi środkami i technikami możesz pozbyć się plamy bez uszkadzania tkaniny. Pamiętaj, aby zawsze najpierw sprawdzić zalecenia producenta i przeprowadzić test na niewidocznej części mebla.

Zadbaj o swoje meble i zachowaj je w nieskazitelnym stanie, korzystając z naszych porad i odpowiednich produktów. Jeśli jednak Twoje meble zostały zniszczone nieodwracalnie, w naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór mebli tapicerowanych, w tym meble z tkaniny plamoodpornej, która ułatwi codzienną pielęgnację. Dzięki naszym rozwiązaniom wnętrza Twojego domu będą zawsze wyglądać pięknie i stylowo!

Pamiętaj, że Meble Kukułka to nie tylko sklep internetowy, ale także producent mebli tapicerowanych, dlatego możemy dostosować meble do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się z naszą ofertą, w tym tapicerowanymi fotelami uszak, sofami welurowymi, kanapami tapicerowanymi i wiele, wiele więcej!