Wnętrze w stylu prowansalskim – czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski, czyli kwintesencja Francji, a szczególnie jej południowo-wschodniej części. Jest to niezwykle subtelny i delikatny styl, który fantastycznie potrafi odmienić wnętrze każdego domu. Czym jednak wyróżniają się wnętrza w stylu prowansalskim oraz jakie są jego początki? O wszystkim tym piszemy w poniższym artykule!

Sprawdź najlepsze meble w naszym sklepie meblekukulka.pl

Styl prowansalski co to jest?

Jak wspomnieliśmy, styl prowansalski pochodzi z Prowansji – urokliwej i bajecznej krainy położonej w południowo-wschodniej Francji. Prowansja charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, uroczymi miasteczkami oraz wspaniałymi polami lawendy. Dodatkowo region ten wyróżnia się znakomitym winem, gajami oliwnymi, a także słońcem, którego nigdy tam nie brakuje. Bazując na wszystkich tych elementach zaczął kształtować się prowansalski styl wnętrz, który pozwala stworzyć małą Prowansję w zaciszu własnego domu.

Styl prowansalski przede wszystkim jest bardzo przytulny, ciepły i wygodny. Łączy on w sobie elegancję i sielankowy styl wiejski.

Jak urządzić salon, kuchnię i sypialnię w stylu prowansalskim?

Mieszkanie w stylu prowansalskim powinno być jasne, przytulne i komfortowe. Jego wnętrze zdobią najczęściej klasyczne meble w jasnej kolorystyce, nierzadko wzbogacone o barwne, kwieciste wzory. Ważne jednak, aby meble nawiązywały do natury – były wykonane z drewna lub zawierały drewniane elementy. Jednym z polecanych mebli może być tapicerowana kanapa lub sofa tapicerowana w kolorze beżu bądź bieli. Doskonałym rozwiązaniem są także kredensy lub szafki z przeszkleniami. Szczególnie warto wykorzystać je w kuchni w stylu prowansalskim, w której powinno znajdować się sporo szafek i półek. Pamiętaj też, że styl prowansalski musi być lekki. Oznacza to, że należy unikać „ciężkich” i masywnych mebli, które mogą przytłoczyć wnętrze. W związku z tych zachęcamy do sięgania po meble w stylu prowansalskim, które opierają się na drewnianych nóżkach. Do prowansalskiego salonu idealnie wkomponuje się m.in. tapicerowany fotel na drewnianych nóżkach.

Oprócz mebli, styl prowansalski uwielbia również dodatki. Także w tym przypadku polecamy wybór naturalnych materiałów i wzbogacenie wnętrza o dodatki z drewna, wikliny lub kamienia. Jednak co ważne, z dodatkami nie można też przesadzić. Powinny być one dobrane odpowiednio do mebli i stanowić formę uzupełnienia wnętrza i nadmiernie go nie przytłaczać. Najlepiej także, aby wszystkie dodatki do wnętrza w stylu prowansalskim były elementami użytecznymi i praktycznymi, a nie wyłącznie dekoracjami.

Gdzie kupić meble w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski nie jest tak popularny jak wnętrza skandynawskie, nowoczesne czy industrialne, niemniej posiada on swój urok i na pewno znajdzie wielu zwolenników. Jeśli chciałbyś odmienić swój dom i wprowadzić do niego odrobinę klimatu Prowansji – zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego internetowego sklepu Meble Kukułka. W asortymencie posiadamy cudowne meble w stylu prowansalskim, wśród których z pewnością wybierzesz odpowiednie meble prowansalskie do kuchni, salonu lub sypialni. Zapoznaj się z dostępnymi produktami, kup wybrane meble i stwórz cudowny dom w stylu prowansalskim!