Styl retro wnętrza – czym się charakteryzuje?

Styl wnętrza retro to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych stylów aranżacji wnętrz. Wyróżnia się on przede wszystkim nawiązaniami do klasycznego wzornictwa z lat 50. i 60. XX wieku, ale również z lat 20. i 30. w Europie. Wprowadzenie do wnętrz, mebli i dodatków w stylu retro, nawiązujących do czasów minionej epoki, pozwala na stworzenie unikalnej, pełnej ciepła i nostalgii atmosfery. Zapoznaj się z naszym artykułem i zaplanuj własne mieszkanie lub dom w stylu retro.

Sprawdź najlepsze meble w naszym sklepie meblekukulka.pl

Charakterystyczne elementy stylu retro

Styl retro wyróżniają przede wszystkim ciepłe kolory i naturalne materiały. Wnętrza urządzone w tym stylu często posiadają jasne ściany i podłogi, natomiast meble retro i dodatki są wykonane z drewna lub innych naturalnych materiałów. Charakterystyczne są też stylizowane dodatki, takie jak zegary ścienne, dywany z motywem geometrycznym czy fotele bujane. Wiele elementów aranżacji wnętrza w stylu retro odwołuje się do kultury popularnej z tamtych lat – na przykład plakaty filmowe, gramofony czy retro telewizory.

Kolory i tkaniny – styl retro w domu i mieszkaniu

W stylu wnętrz retro często występują pastelowe kolory, takie jak róż, mięta, błękit czy żółty. Jednak nie brakuje też mocniejszych, bardziej krzykliwych barw, takich jak czerwień, bordo czy zieleń. W aranżacjach retro często wykorzystuje się tkaniny w geometryczne wzory, a także w stylu pszczelego ula lub w kratkę.

Dodatki i meble styl retro

Klasyczne meble retro są zazwyczaj zrobione z drewna lub tworzyw sztucznych, takich jak tworzywo sztuczne laminowane. Meble w stylu retro często mają wyjątkowe kształty i są bardzo funkcjonalne. Do charakterystycznych dodatków w stylu retro zalicza się lampki nocne, lustra, wazony, świeczniki oraz dywaniki. Warto zwrócić uwagę na elementy, takie jak stylowe pochodnie i inne świece. Często do stylizacji wnętrza retro wykorzystywane są również zegary ścienne w stylu retro.

Wnętrza w stylu retrowyjątkowe, ciepłe i klimatyczne. Charakteryzują się unikalnym stylem i nawiązaniem do czasów minionych epok. Wszystkie elementy stylizacji wnętrza muszą ze sobą współgrać, aby ostatecznie uzyskać idealny efekt. Warto pamiętać, że styl retro jest bardzo elastyczny i można w nim swobodnie eksperymentować z różnymi kolorami, materiałami i dodatkami. Można zestawiać ze sobą różne style mebli i dodatków, jednak ważne jest, aby zachować spójność kolorystyczną i stylistyczną.
Jeśli chodzi o wybór mebli retro, warto postawić na te o prostych i funkcjonalnych formach, w klasycznych kolorach, takich jak beż, brąz czy szary. Często w stylu retro wykorzystywane są tapicerowane sofy i fotele tapicerowane w miękkie tkaniny, a także modele w stylu patchwork, czyli wykonane z różnych materiałów. Ważne, aby meble były wygodne i komfortowe.


W aranżacji wnętrza w stylu retro szczególną uwagę należy zwrócić na dodatki. Są one kluczowe, gdyż to one wprowadzają do wnętrza charakterystyczny klimat tamtych lat. Można postawić na plakaty filmowe, ramki na zdjęcia, stylowe wazony, świeczniki, koszyki z wikliny oraz inne ozdoby w stylu retro.

Wprowadź styl retro wnętrza do swojego domu

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza niepowtarzalny styl retro, to koniecznie odwiedź nasz sklep z meblami tapicerowanymi! Oferujemy szeroką gamę mebli i dodatków w stylu retro, które pozwolą Ci na stworzenie oryginalnej i nostalgicznej aranżacji wnętrza. Nasze produkty są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a ich funkcjonalność i wyjątkowy design na pewno Cię zachwycą. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zakupu mebli, które pozwolą Ci stworzyć wymarzony salon, kuchnię, łazienkę w stylu retro, a także inne pomieszczenia inspirowane tradycją!