Salon z jadalnią

„Panie Wojski, niech Wasze na potem odłoży… każ Wać przynosić potrawy.“ Cytat z Pana Tadeusza to tylko urywek z barwnego opisu ucztowania przy suto zastawionych stołach w sarmackiej kulturze. Gdzie spotykano się przy stole, by ucztować, rozmawiać i kłócić się, a milczenie było w złym tonie.

Spotkania w jadalni miały niezwykły charakter, gdzie każdy gość miał swoje miejsce i wyznaczoną funkcję. Obsługą gości zajmowała się osoba, która zabawiała gości pod nieobecność gospodarza domu. Dbałość o jadło i szczegóły przejawiała się nawet w parzeniu kawy, a do tej pracy zatrudniano wyspecjalizowaną kobietę, zwaną kawiarką.

Dziś w naszych nowoczesnych wnętrzach z chęcią wracamy do pięknej tradycji jaką jest wspólne biesiadowanie. Stąd często szukamy rozwiązań, które pozwolą połączyć salon z jadalnią.

Salon z jadalnią – na co zwrócić uwagę?

Salon z jadalnią to wybór, który jest niezwykle praktyczny, ale zarazem sprawia nie lada trudność podczas urządzania. Pokój dzienny z jadalnią musi być z jednej strony utrzymany w jednym tonie, ale też wyznaczać subtelne granice.

Podczas urządzania salonu z jadalnią weź pod uwagę kluczowe elementy, które zabierają lwią część przestrzeni:

 • ile osób na co dzień i od święta zasiada przy stole w części jadalnianej?
 • jak duże miejsca na kanapę, narożnik i fotele potrzebujesz?
 • gdzie w salonie ustawisz telewizor?
 • czy w salonie będzie kominek?
 • jakie meble potrzebujesz do jadalni i salonu?

Salon z jadalnią – jak urządzić?

 • Salon z jadalnią powinien mieć nie mniej niż 40 m2, by w optymalnie wykorzystać potencjał, jaki niesie to pomieszczenie.
 • Cześć jadalniana powinna być subtelnie wyznaczoną strefą utrzymaną w podobnej kolorystyce, co część wypoczynkowa. Miej na uwadze, aby rozmowy nie przeszkadzały osobom rozmawiającym w drugiej części.
 • Ustaw stół oraz meble wypoczynkowe w jednej linii, prostopadle lub równolegle, aby nie zaburzać symetrii pokoju.
 • Nie ustawiaj stołu z krzesłami w ciągu komunikacyjnym, aby nie zakłócać przejścia oraz biesiadowania.
 • Jeśli jesteś posiadaczką małego salonu z jadalnią, postaw na kanapy i fotele, dzięki czemu łatwiej przyjdzie ci zmiana aranżacji.
 • W małym salonie z jadalnią sprawdzą się owalne i okrągłe stoły, które zajmują mniej miejsca niż prostokątne i kwadratowe blat.
 • Stół rozkładany sprawdzi się, gdy przyjmujesz wielu gości od święta. Łatwy system rozkładania pozwoli szybko powiększyć powierzchnię blatu.

Meble do salonu i jadalni z Meble Kukułka

Solidne, gwarantujące wysoką jakość i trwałość meble do jadalni oraz meble do salonu znajdziesz w ofercie naszego sklepu Meble Kukułka! Posiadamy bogaty wybór mebli do jadalni, a także mebli do salonu, które umożliwią Ci stworzenie wymarzonej aranżacji! Do jadalni polecamy szczególnie stoły jadalniane oraz witryny do jadalni. Z kolei w ofercie mebli salonowych posiadamy wygodne meble wypoczynkowe do salonu czy gotowe zestawy mebli do salonu. Sprawdź naszą ofertę i już dzisiaj kup meble jadalniane i salonowe do swojego domu!

Salon z jadalnią – aranżacje