10 foteli do salonu, które zawładnęły światem designu

Kierowca ciężarówki projektujący fotel do salonu z tektury, który staje się ikoną designu. Transparentne krzesło ogrodowe za 1000 zł. Zadziwiające są drogi powstawania nowatorskich mebli, które nawet przez wieki nie tracą nic ze swojej świetności. Ikony designu wśród foteli powstawały w pracowniach znanych projektantów, by dawać niesamowite doznania zarówno estetyczne, jak i użytkowe. Poznaj 10 klasycznych foteli do salonu, które królują w świecie designu.

1.Fotel Uszak, XVI/XVII w.

Spotkać możemy je dzisiaj w salonie,pokoju dziecięcym, czy restauracji, ale nie każdy wie, jak bogatą i długą historię ma fotel Uszak. Korzenie fotela z charakterystycznymi “uszkami” sięgają aż XVII w., kiedy to powstawały meble dla Ludwika XVII. Konstrukcja fotela miała za zadanie chronić przed zimnem, który doskwierał w salonach, gdzie panowały przeciągi. Siedząc przy kominku chroniono się w ten sposób przed przewianiem.

Inna teoria mówi, że fotel Uszak powstał w Wielkiej Brytanii, jednak powód wykonania charakterystycznych “uszek” lub też “skrzydełek” jak je nazywano, był ten sam. Ochrona przed chłodem i przeciągami wymusiła specyficzną budowę fotela.

Sprawdź fotele uszaki w ofercie naszego sklepu!

Cena: ok. 600-1000 zł

Fotel Uszak do salonu
Fotel Uszak w tkaninie plamoodpornej w technologii Cleanaboo. Cena 659 zł

Czytaj o tkaninach łatwozmywalnych w technologii Cleanaboo – kliknij

2.Barcelona Chair, proj. Ludwig Mies van der Rohe, 1929-1931

Fotel lekki i stabilny, należy do najbardziej znanych udanych projektów w duchu nowej estetyki końca lat dwudziestych XX w. Doskonale wyprofilowane, elegancie i wygodne. Amerykańska marka mebli Knoll rozpoczęła produkcję licencjonowanej wersji fotela w 1947 roku, którą określiła jako „ikonę nowoczesnego ruchu”. Fotel do salonu Barcelona został zainspirowany siedziskami ze starożytnego Egiptu i do dziś to najczęściej kopiowany mebel na świecie.

40 pasków cielęcej skóry, które oplatają miękkie poduszki oraz konstrukcja z błyszczącej, chromowanej stali nierdzewnej, która wykonana jest bez żadnego spawu. Minimalistyczny i nowoczesny. Niemiecki projektant Ludwig Mies van der Rohe skonstruował fotel do niemieckiego pawilonu podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy w Barcelonie w 1929 roku, w której uczestniczył sam król Hiszpanii.

Cena: ok. 23 000 zł

3.Swan Chair projektu Arne Jacobsena r. 1957

Jednym z najbardziej cenionych mebli projektanta Jacobsena jest fotel Swan, które zaprojektował w 1958 roku – wraz z równie znanym Egg – dla SAS Royal. Zaprojektowany w garażu Jacobsena, fotel Swan został wykonany z formowanej skorupy na aluminiowej, obrotowej podstawie, a siedzisko i oparcie było tapicerowane tkaniną lub skórą. W tamtym czasie było to nowatorskie, ponieważ w projekcie nie było linii prostych.

Projekt fotela Swan niewiele się zmienił od czasów powstania, a każdy z nich ma unikalny numer seryjny, aby odróżnić go od kopii.

Cena: 14 000 zł

4.Platner Lounge Chair, proj. Warren Platner, 1966 r.

W latach 60-tych Warren Platner przekształcił stalowy drut w rzeźbiarską kolekcję mebli, tworząc coś, co obecnie uznawane jest za ikonę designu nowoczesnej epoki. Unikalne i harmonijne kształty fotela Platner powstają poprzez spawanie stalowych prętów do okrągłych ram, dzięki czemu zostaje uchwycony delikatny i pełen gracji projekt, który Warren chciał osiągnąć.

Siedzisko formowane jest z poduszki z włókna szklanego i pianki lateksowej.

5.Fotel Lounge Chair 670 Eamesów r. 1956

Fotel zaprojektowany przez Charlesa i Raya Eamesa w 1956 roku wyznaczył nowe standardy: jest nie tylko lżejszy, bardziej elegancki i nowocześniejszy niż konwencjonalne krzesło klubowe, ale jest także wygodniejszy.

Fotel Lounge Chair to połączenie fabrycznych technologii z rzemiosłem i ręczną precyzją. Projektant przedłożył sobie za cel stworzenia fotela, który będzie nowoczesny i wygodny, jak znoszona rękawica skórzana. Fotel Lounge Chair znany jest fanom dr House`a, który rozwiązywał medyczne zagadki właśnie w tym fotelu.

Cena: ok. 20 000 zł

6.Fotel RM58 Romana Modzelewskiego r. 1958

Nie mogliśmy pominąć perełki polskiego designu lat 60 – tych XX w. Fotel do salonu RM58 to nowatorski, jak na tamte czasy projekt wykonany ze sztucznych materiałów. Laminat poliestrowo-szklany, z którego został wykonany fotel był tak nowoczesny, że Roman Modzelewski nie mógł zasnąć po jego odkryciu. Choć fotel RM58 zdobył uznanie przez samego Le Corbusiera to nie trafił do masowej produkcji. Dziś możemy zakupić fotel od pasjonatów designu.

Cena: ok. 2000 zł

7.Fotel Egg Chair projektu Arne Jacobsena r. 1958

Twórca fotela Egg Chair Arne Jacobsen postawił sobie za cel stworzenie fotel, który zapewni odrobinę prywatności w hotelu SAS Royal w Kopenhadze.

Jacobsen został poproszony o zaprojektowanie zarówno budynku hotelu, jak i mebli. Wykorzystał w ten sposób swoją teorię zintegrowanego projektowania i architektury. Fotel Egg to triumf totalnego projektu Jacobsena – rzeźbiarski kontrast z niemal wyłącznie pionowymi  poziomymi liniami budynku.

Fotel Egg powstał z nowatorskiej techniki, którą pionier Arne Jacobsen stworzył: solidna owalna skorupa, pianka oraz tapicerka. Aby znaleźć idealny kształt fotela eksperymentował w pracowni z gliną. Niebagatelna cena fotela zależy od poszycia. Skórzana tapicerka to koszt fotela rzędu nawet 50 000 zł.

Powstały również kanapy Egg, jednak problem z wykonaniem całej połaci z jednego kawałka skóry sprawił, że jest produkowana tylko z użyciem tkaniny.

Inspiracje do stworzenia tego projektu twórca czerpał z fotela Womb Chair. Dziś możemy spotkać fotele rattanowe lub metalowe do ogrodu i pokoju, jako jajko zawieszane na stelażu lub pod sufitem. Cieszą się ogromną popularnością przez intymność i komfort, jaki zapewniają swoim użytkownikom.

Cena: od 20 000 zł do 50 000 zł

8.Fotel Wiggle Side projektu Franka Gehry’ego r. 1972

Czy fotel z kartonu może być wygodny i trwały? Projektant Frank Gehry udowodnił, że tak i do tego fotel z kartonu może stać się ikoną designu. Choć fotel wygląda na delikatny, to jego doskonała rzeźba sprawia, że jest niesamowicie wytrzymały.

Frank Gehry był jednym z pierwszych projektantów produkujących meble kartonowe. Producenci poszukiwali alternatywy dla plastiku od lat 60-tych, ale zależało im na znalezieniu równie lekkiego i plastycznego materiału.

Eksperymentowano z tekturą i sklejkami, jednak dopiero Frank Gehry wpadł na efektywne wykorzystanie tego ekologicznego materiału. Wszystko to dzięki swojemu dzieciństwu. Gdy był dzieckiem spędzał soboty w sklepie dziadka, budując makietę miasta i woski ze sklejek, więc gdy zobaczył stertę tektur piętrzących się przed firmą zaczął z nią eksperymentować, sklejając bloki tektury w naprzemiennych kierunkach.

Choć projekt był jego dumą to nie zgadzał się z wygórowaną ceną. Gehry był zdania, że meble powinny być dostępne dla każdej grupy społecznej.

Ciekawostka: Frank Gehry zajął się architekturą porzucając pracę kierowcy ciężarówki i spikera radiowego. Jego największym osiągnięciem jest futurystyczny projekt Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Cena: ok. 3000 zł

9.FOTEL  366 – Józef Chierowski – 1962 r.

Model 366 niegdyś w prawie każdym salonie Polaka w czasach PRL, powraca do łask. Fotel został zaprojektowany w 1962 r. przez Józefa Chierowskiego, znanego polskiego designera. Fotel obecnie doczekał się wznowienia sprzedaży. Aż do lat 80-tych XX w. nie schodził z taśm produkcyjnych, sprzedając się w ilości 1 mln egzemplarzy. Dziś powraca moda na vintage, a fotel 366 doskonale wpisuje się w najnowsze trendy. Lekki, trwały i wygodny, dzięki trapezowemu siedzisku i lekkiej konstrukcji.

Spotkać można je na pchlich targach, gdzie sprzedawane za grosze, po odrestaurowaniu sięgają ceny kilku tysięcy złoty.

Cena: ok. 2000 zł

10.Fotel Louis Ghost projektu Philippe Starck – 2002 r.

Nowoczesny projekt XXI w. sięgający do barokowej nuty, tak właśnie określić można transparenty fotel Luis Ghost. Philippe Starck o swojej pracy mawiał:

„Ja nie pracuję, ja śnię“, a projekt fotela Luis Ghost doskonale to odzwierciedla. Dla ignorantów sztuki jest to tylko przeźroczyste krzesło ogrodowe za 1000 zł, ale znawcy designu widzą w tym mistrzowskie nawiązanie do epoki baroku i nieśmiertelnych ludwikowskich kształtów.

Cena: ok. 1000 zł

Fotele salonowe w sklepie Meble Kukułka

Szukasz odpowiedniego fotela do salonu, który uzupełni pokój dzienny w Twoim domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Meble Kukułka! W naszym asortymencie znajdziesz stylowe fotele tapicerowane, w tym piękne uszaki, fotele muszelki czy modne fotele skandynawskie i fotele nowoczesne. Kup swój wymarzony fotel do salonu już dziś!