Wiosenne porządki – Jak się zmotywować i zorganizować pracę. 10 kroków

Wiosenne porządki nie należą do najprzyjemniejszych, umówmy się. Najchętniej przełożyłybyśmy je na kolejną wiosnę i kolejną, a jeszcze chętniej włączyłybyśmy Netflixa. Brak energii po zimie, brak słońca nie pomaga. Jednak znaleźliśmy 10 kroków, aby cały proces sprzątania był przyjemniejszy zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu.

1. Ubierz się wygodnie i włącz muzykę

Sprzątanie domu to nie lada wysiłek, więc ubierz, jak na trening. Wykorzystaj ten czas również dla swojej urody. Nałóż maseczkę na twarz i włącz ulubioną muzykę. Po prostu z muzyką wszystko staje się przyjemniejsze. Nie masz pomysłu na muzykę do sprzątania. Posłuchaj playlisty na Youtubie.

2. Skomponuj zestaw do sprzątania

Posiadanie odpowiednich środków czystości sprawia, że sprzątanie staje się łatwiejsze i oszczędzasz czas na ich poszukiwaniu w trakcie sprzątanie. Przygotuj ręczniki papierowe, ściereczki, rękawice gumowe, szczotki i gąbki.

Trzymaj wszystko w organizerze lub kartonie, wtedy przenoszenie wszystkiego z pomieszczenia do pomieszczenia będzie wygodniejsze.

3. Nagradzaj się

Po każdym sprzątniętym pomieszczeniu zrób sobie 10 minutową przerwę, aby nabrać sił i nagrodzić się. Może filiżanka ulubionej kawy lub herbaty. Najważniejsze nie zatrzymywać się, póki nie skończysz sprzątać pokoju.

4. Zacznij od największych prac

Najczęściej pomijaną i znienawidzoną pracą jest czyszczenie okien. Najmniej widoczne, a jednak umycie okien sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i czyste. Twój pokój staje się radosny i jasny. Jeśli to możliwe wybierz pochmurny dzień lub poranek, aby słońce nie wysuszało zbyt szybko szyby, co utrudnia mycie.

5. Sprzątaj od góry do dołu

Zacznij od ogólnego sprzątania. Otwórz okna, nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno. Wszystkie pokoje skorzystają z podmuchu świeżego powietrza. Wywieś poduszki, kołdry i koce na zewnątrz, jeśli jest słonecznie. Odkurz meble tapicerowane i meblościanki.

Odkurz również pod sofami, narożnikami i fotelami. Odsuń meble i wytrzyj podłogę. To niesamowite, gdzie może gromadzić się kurz, prawda?

Czy maseczka na twarzy już wyschła? Czas na kolejną ucztę!

Gdzie zostawiłam płyn do szyb? Znasz to uczucie? Pojemnik ze środkami czystości to doskonały sposób na organizację i przenoszenie płynów i ściereczek.

6. Odkurz meble

Kiedy Twoja pościel się wietrzy i zakończysz odkurzanie, przetrzyj tapicerkę wilgotną ściereczką. Dostosuj sposób do rodzaju tkaniny i zaleceń producenta.

Po zakończeniu odkurzania czas, aby całkowicie rozebrać łóżka i meble tapicerowane. Zdejmij pokrowce z poduszek, materaców oraz rozłóż sofy. W ten sposób wywietrzysz na co dzień hermetycznie zamknięte materace. Przetrzyj również wilgotną gąbką pojemniki na pościel.

Ubierz w nowe poszewki pościel tak, by nie wnosić zakurzonych kołder i poduszek do czystego pomieszczenia.

7. Pozbądź się śmieci

Ciągłe próby znalezienia czegoś w szufladach lub szafkach zabierają mnóstwo energii. Dlatego przeorganizuj i posprzątaj zawartość szaf i komód. Wyrzuć wszystkie puste butelki po kosmetykach, przeterminowane leki. Sprawdź szuflady i wyrzuć niepiszące długopisy, zużyte baterie i wszystkie inne rzecz, których nigdy nie użyjesz, a zabierają Twoją energię podczas ich szukania.

8. Zakończ na kuchni i łazience

Kuchnia i łazienka będą największym wyzwaniem, ale także najważniejszymi obszarami, które wpłyną na codzienne funkcjonowanie. W łazience zacznij od zdejmowania wszystkich ręczników i wrzucenia ich do prania. Usuń wszystko z blatu i umyj go dokładnie. Umyj lśniące powierzchnie, baterie, umywalkę, kabinę prysznica, bo gdy zaczynają błyszczeć oznacza to, że Twoje sprzątanie dobiega końca.

Sprawdź przy okazji naszą ofertę mebli do kuchni!

9. Przygotuj swój ulubiony napój i umyj podłogę

Kolejność tych czynności nie jest przypadkowa. Zrób sobie filiżankę ulubionej kawy lub herbaty i pozostaw w miejscu, gdzie zakończysz pracę. W ten sposób unikniesz chodzenia po mokrej podłodze i czekania aż wyschnie.

Brudne podłogi są jak brudne okna. Ich czyszczenie nie jest tak oczywiste, ale naprawdę poczujesz różnicę, gdy są czyste. Aby uzyskać najlepszy rezultat, przed myciem podłogi dokładnie pozamiataj lub odkurz. Odsuwaj kosze na śmieci, krzesła, donice i dywaniki zanim zaczniesz. Umyj podłogę.

Twoja nagroda w postaci ulubionego napoju już czeka!

10. Podziwiaj swoje dzieło!

Popijając ulubioną kawę, popatrz i podziwiaj swoje dzieło. Zafunduj sobie przyjemna gorącą kąpiel lub prysznic. Teraz, kiedy wszystko lśni, dom będzie czysty, ale także wygodniejszy. To idealny czas, by usiąść i obejrzeć swój ulubiony serial.

A jakie są Twoje sposoby na motywację do wiosennych porządków? Podziel się nimi!