Przewodnik po tkaninach tapicerskich

Poznaj tkaniny tapicerskie wykorzystywane do produkcji mebli wypoczynkowych.  Od miękkich pluszów po dekoracyjne tkaniny żakardowe. Dowiesz się, jak wyglądają i jakimi właściwościami się charakteryzują.

Tkaniny pluszowe

Tkanina pluszowa to miła w dotyku i miękka tkanina obiciowa. Przyrównać możemy ją jak sama nazwa wskazuje do pluszowych maskotek. Swoją puszystość zawdzięcza przystrzyżeniu włókien do odpowiedniej długości. Tkanina pluszowa znana jest z wykorzystania jej do produkcji mebli tapicerowanych oraz welurowych tapicerek w samochodach. Łatwa w utrzymaniu czystości.

Tkaniny pluszowe dzielą się na:

  • aksamity – okrywa z jedwabiu 3 mm
  • welury
  • velvety

Najbardziej znana tkanina łatwozmywalna produkowana w technologii Cleanaboo, której włókna zaimpregnowano specjalną substancją, która chroni tkaninę przed plamami.

Zobacz, jak działa rewolucyjna technologia.

Tkaniny plecionki

Tkanina plecionka to materiał o drobnym, widocznym splocie włókien, która imituje tkane na krośnie materiały. Plecionki są znane z wysokiej gramatury i odporności na ścieranie. Tkaniny plecionki mogą być wykonane z kontrastowych włókien osnowy i wątku, co daje niejednorodną kolorystykę. Ich powierzchnia jest gładka i nieco chropowata.

Tkaniny mikrofazy

Tkanina mikrofaza powstaje przy użyciu nowoczesnych technologii, gdzie wykorzystano mikrowłókna 10 razy cieńszych niż jedwab, 30 razy cieńszych od bawełny, 40 razy cieńszych niż wełna i aż do 100 razy cieńszych niż ludzki włos. Tak cienkie włókna poliestrowe i poliamidowe sprawiają, że tkanina z mikrofazy są niezwykle chłonne i miękkie. Przypominają tkaniny pluszowe. Mikrofazy są niezwykle odporne na ścieranie.

Tkaniny żakardowe

Tkanina żakardowa to przede wszystkim materiały tapicerskie o bogatych wzorach. Technikę żakardową wynalazł francuz Joseph Jacquard na początku XIX wieku. Niezwykle elegancka o wielokolorowej strukturze i ornamentyce. Wpisuje się w styl ludwikowski i klasyczny. Zaliczane do tkanin eleganckich i wytwornych.

Podczas produkcji tkanin żakardowych, tła i ich wzorów wykorzystuje się wszystkie sploty zasadnicze: płócienne, skośne, atłasowe. Wśród wzorów znajdziemy motywy kwiatowe, roślinne, sceny rodzajowe, jak i portrety.

Sprawdź nasze meble tapicerowane

Meble Kukułka to nasz internetowy sklep z meblami, w którym znajdziesz wysokiej jakości meble tapicerowane do swojego domu. Zapewniamy, że wszystkie nasze produkty cechuje niezawodność i solidność, co do czego mamy pewność, jako producent mebli tapicerowanych. Sprawdź oferowane przez nas tapicerowane fotele, sofy tapicerowane, a także tapicerowane kanapy i kup wymarzone meble wypoczynkowe tapicerowane do swojego domu!